20170707_114330T.jpg

נעים להכיר

keren_david_hartman1042sq.jpg

נעים להכיר, אני קרן

ילידת 1977, נשואה לרענן, אמא של כנען ויסמין. 
משוררת, מטפלת, מלווה מטפלים, מתמקדת, כותבת, עורכת, מלווה קבוצות, מצלמת. 

אני מאמינה בנוכחות, ביכולת שלנו להעמיק ולהתגלות דרכה, למצוא בגוף וביקום הכרה, שייכות, קבלה, משאבים וחיבור - לבטא, לנוע, ליצור את דרכנו בעולם, להתעורר ולעורר השראה. 


אפשר לעשות את זה דרך התמקדות וכתיבה. אפשר ללמוד להתחבר פנימה לגוף, להיות בהקשבה ובקשר עם עצמנו, להתחבר החוצה לעולם. אפשר לכתוב את זה: את המסע שלנו, את התהליך, את מה שקורה בנו, את מערכות היחסים שלנו, את מה שאנו מביאים לעולם. את לב המהות ולב הרצון שפועם בנו.

אני מאמינה בכתיבה כתנועה של חיים, כאימפולס בריא של ביטוי שמסייע לנו להתבונן, לגלות, לתת הכרה, להתחבר פנימה והחוצה, לחוות ריפוי, השראה והתרחבות. ליצר שינוי.

מסע של נוכחות - בגוף, במערכות יחסים, בעולם

בראשית כתבתי. תמיד כתבתי. שירים, סיפורים, מאמרים, מצגות ומכתבים לרשויות. 

בין שנות ה-20 לתחילת שנות ה-30 שלי שלי צעדתי במסלול חיים "קלאסי" שעבר דרך תואר ראשון במשפטים ו-10 שנים בהיי-טק. ניהלתי, שיווקתי, הדרכתי, אבל איכשהו זה כל הזמן קרה - בכל משרה הכתיבה מצאה אותי. כתיבה שיווקית, כתיבה משפטית, כתיבה פיננסית.

קצת אחרי שמלאו לי 30, נתפס לי הצוואר. באותה התקופה כאב לי הגב כל הזמן, חברות התחתנו סביבי והרגשתי בסדר יחסית אבל די בודדה. גם בין חברים ומשפחה. היתה לי נקודת מבט צינית וביקורתית מאוד על העולם. לא הבאתי את עצמי כמו שאני בתוך מערכות היחסים שלי, תמיד ניתקתי קשר, עזבתי ראשונה. בעקבות אותו צוואר תפוס הגעתי למטפל הראשון שלי שלימד אותי את הקשר בין הגוף לנפש. נוצר קשר תומך, מאשר ומזין. זה היה תהליך משמעותי ועמוק. בטיפול פגשתי כאבים ופצעים שישבו מתחת לשרירים ולחוליות. פגשתי גם משאלות שהודחקו, את האיכויות, הפגיעות והרגישות שהתחבאו בפנים. פגשתי את המהות שלי.
ואז שמעתי מהמטפל שלי על
הביוסינתזה. באתי לערב היכרות ומשהו בי ננגע עמוק. מתוך אימפולס מוכר ניסיתי קודם כל לברוח מזה, הטלתי ספק, פחדתי ממשהו חדש ולא ידוע. בסוף נרשמתי. ואיך אני שמחה מאז על הרגע בו הגעתי.

הביוסינתזה היתה עבורי גילוי של ממש. למדתי גישה טיפולית עדינה וקשובה. פגשתי חברים שהפכו לקולגות ומשפחה. למדתי להתחבר לגוף שלי- לחוש דרכו, לראות בו מצפן, לנהל דיאלוג איתו ומתוך נוכחות בו להיות בקשר עם העולם. למדתי מהו קשר מיטיב ומחובר - לצרכים, למשאלות, לגבולות שלי. למדתי איך לטפל באחרים ממקום קשוב, מכבד, שרואה את הקצב והייחוד, שמאיר על האיכויות והמשאבים, תוך כדי קבלה, תמיכה וריפוי.

 

במהלך הלימודים פגשתי את בן הזוג שלי והתחתנתי. עם סיום הלימודים ילדתי את בני בלידת בית מרגשת שגם היא חלק מהותי במסע ההתפתחות שלי. סיימתי את ההתמחות, טיפלתי, ילדתי את בתי הקטנה וחזרתי לכתוב, הפעם על טיפול בעיקר. בחופשות הלידה שלי התחלתי ללוות מטפלים אחרים בכתיבה ועריכה. זה קרה באופן טבעי. הם הגיעו אלי כי ידעו שאני אוהבת לכתוב. שמחתי על כל פניה ותהליך שהתחיל. וזה צבר תאוצה. החיבור הזה הרגיש ממלא ושלם כל כך - לטפל בקליניקה, לכתוב על טיפול, ללוות מטפלים בתהליכים ובכתיבה.

מסע של אחדות -
ליווי תהליכי כתיבה, יצירה ויציאה לאור

במשך תקופה ארוכה טיפלתי בקליניקה בכובע אחד וליוויתי מטפלים בשיווק בכובע שני. זה עבד טוב אבל משהו בכל זאת הרגיש מפוצל. היתה לי משאלה לאחד את הידע והאיכויות שלי בתוכי והחוצה - הרי השיווק גם הוא רגשי ותהליכי, הרי הכתיבה היא שדה של ריפוי ותנועה, הרי הכל מתחבר בכל תהליך שאני מלווה. 

בינתיים המשכתי ללמוד. קונסטלציה משפחתית, ריפוי אנרגטי ורוחני, התמקדות בסיס והסמכה. המפגש עם ההתמקדות היה עמוק ומכונן. התמסרתי לדרך ההתמקדות כגישה טיפולית, כדרך חיים, כשפה מקרבת ביני ובין בן זוגי וילדיי. מצאתי דרך להיות בנוכחות, בהקשבה ובאמפטיה מול כל החלקים והקולות בתוכי - הביקורתיים, החרדים, התקועים והממהרים. מצאתי את הבית והשבט הנשי שלי בגישת התמקדות בבית אצל מורתי האהובה ענת גל-און. 
ככל שהלמידה והדרך העמיקו התהליך שלי ביקש את האחדות באיכויות שאני מביאה. למדתי לראות את התהליכים שאני מלווה כמהלך שמתחיל באיכויות ובתנועות בתוכי ומהדהד ומתגלם במי שמולי. למדתי להביא את איכויות הטיפול לתהליכי הכתיבה והיציאה לאור ולהביא את הכתיבה והיצירתיות לתהליכים הרגשיים. לאחד הכל.

וזה הלב של מה שאני עושה היום ובשנים האחרונות - אני 
מלווה תהליכי כתיבה, יצירה ויציאה לאור בתהליכים רגשיים, בסדנאות, בקבוצות כתיבה, בליווי שיווקי ואישי, בתהליכי כתיבה למטפלים וליוצרים. 

 

ככל שהשנים עוברות אני מביאה את הכתיבה והשירה למרכז לעבודה שלי. זה לא היה מהלך פשוט, שנים רבות השירה היא היתה הכי חשובה עבורי, אבל רק שלי, במגירה. יותר ויותר אני לומדת לתת לה מקום במרכז, כי היא היתה שם קודם, היא היתה הראשונה. בשנתיים האחרונות אני מתרגשת לעבוד בתהליכים אישיים ובקבוצות עם עוד ועוד א.נשים שמגלים את כח השירה, שמתמסרים להשראה וכותבים שירה בעצמם, שמבקשים מרחב לחבר בו התמקדות וכתיבה ומבקשים לצאת לאור עם יצירה.

בנובמבר 2021 יצא לאור ספר השירה הראשון שלי "הכל צמא בך". הספר יצא בהוצאת לוקוס, בעריכת הדס גלעד, ובתמיכת תומכי ההדסטארט המרגשים שליוו אותי עד שהוא יצא לאור (וחלקן גם הרבה אחרי).

השבט הנשי שלי

אני מאמינה בשבט נשי. בקשר פועם ומזין בין נשים. ביכולת שלנו להיתמך, להתמלא, לקבל ולתת השראה, להיות נוכחות אחת בתהליך של השניה.

אני רוצה להודות לשבט הנשי שלי, לנשים בשושלת הנשית שלי - אמי אביגיל, סבתי אסתר, סבתי רינה (רנה), הדודות המופלאות שלי, כל הנשים שהיו לפניהן בשושלת, שהביאו אותי לכאן ועומדות מאחורי.

לנשים העמוקות והמרגשות שהיו ועודן המורות שלי: אופירה פז, אורנה שניר-בהר, טובי רפאלי. למטפלות שהיו שם בשבילי: ליאת ארד ואיריס שוקן

למורתי להתמקדות, מדריכה ודמות מעצימה ואוהבת בתהליך שלי: ענת גל-און. לנשות שבט התמקדות בביתלחברות נפש ואחיות לב שהן חלק בלתי נפרד מחיי: תמרה, יהודית, רווית, שירה, רותם, מיכל, אורית. 
לעורכת שלי: הדס גלעד. למו"לית שלי: שירה חפר. לפרטנרית שלי להתמקדות, מחזיקת המרחב ונשמה שותפה במסע: נגה אמיר יצחקי.

למה התגלות לב?

השם התגלות לב מתאר עבורי תנועה עדינה ומרגשת שמתרחשת בכל תהליך שאני עוברת או מלווה. בתחילה יש אי ודאות או שאלה. יש איזה ערפל או קושי...לאט אנו מעמיקים ונוכחים. משתהים מול זה. בודקים מה עולה בנו...ואז משהו מתבהר - מתגלה קול פנימי, תחושה בגוף, דימוי או צורה. מתגלה הלב, המהות של הדבר. מתוך הנוכחות הזו - בגוף, בתהליך שלנו, מתאפשר גילוי חדש, בהירות לגבי השאלה מי אנחנו ולאן אנו רוצים ללכת. מתאפשרת תנועה עדינה חדשה בעולם. מחוברת. מדויקת יותר.

*הציורים בעמוד זה הם ציורים שציירתי במהלך סשנים של התמקדות, מדיטציה או תקשור
התמונות צולמו מחוץ לקליניקה שלי